СПІЛЬНО БАЧЕННЯ  ::  ІНОЗМІ
Переклади, аналітика, моніторинг - Україна (і не лише) очима іноземних ЗМІ
         Головна        
        Політика        
      Human rights      
  Міжнародні відносини  
        Культура        
          Спорт         
        Більше...       

Знайдено на сайті:Új Szó
Мова:14 (Hungarian / magyar)
Заголовок:

Feljelentést tett az SaS Fico titkos jelentése miatt, Pellegrini a biztonsági tanács összehívását kéri

Резюме: Feljelentést tett az SaS Fico titkos jelentése miatt, Pellegrini a biztonsági tanács összehívását kéri
Lajos P. János
Pozsony |

Az ellenzék szerint visszaélt hatalmával és a titkosszolgálattal Robert Fico, amikor egy titkos jelentésre hivatkozva zárt ülésen tárgyaltatta a kormány elleni bizalmatansági indítványt. Az SaS büntetőfeljelentést is tett ellene, a PS ellenőrző bizottság elé viszi az ügyet. Pellegrini ma az SIS központjában érdeklődött, majd bejelentette, hogy kezdeményezi a biztonsági tanács összehívását.

Meglepte az ellenzéket és egyben meg is döbbentette Robert Fico miniszterelnök keddi akciója, amellyel ellehetetlenítette a kormány elleni bizalmatlansági indítvány megvitatását. A kormányfő ugyanis egy, a szlovák titkosszolgálat által készített titkos jelentést olvasott fel, ezért kérte a zárt ülés elrendelését, amit a koalíciós többség biztosított is számára. 

Az SaS feljelentést tett

A jelentés tartalmát ugyan nem hozták nyilvánosságra, de az ellenzék szerint semmilyen titkos információt nem tartalmaz. 

Robert Fico kormányfő elfogadhatatlanul visszaélt a titkosszolgálattal. A bemutatott jelentés helyenként nevetséges volt, és nyilván mesterséges intelligencia írta

 – mondta a jelentésről Branislav Gröhling, az SaS elnöke. Szerintük az SIS igazgatóját, Pavol Gašpart azonnal le kellene váltani.  

Az SaS egyben feljelentést tett a Főügyészségen a titkosszolgálattal való visszaélés és a titkosszolgálat politikai harcban való felhasználásának gyanúja miatt. Az SaS szerint a bűncselekményt azok követhették el, akik megrendelték, előkészítették és felhasználták az SIS titkos jelentését. Véleményük szerint maga az SIS is törvényt sértett. 

Az SIS-nek megvannak a törvényben meghatározott feladatai, mint például az államot, az alkotmányos rendet és a demokráciát veszélyeztető tevékenységre vonatkozó adatgyűjtés. Itt azonban a civil akciókra és tiltakozásokra vonatkozó információk összegyűjtéséről van szó – nyilvános, erőszakmentes akciókról, amelyek csak a polgári jogok törvényes érvényesítését jelentik

 – mondta Ondrej Dostál, az SaS képviselője. 

A jelentésben Dostál szerint sem volt semmi titkos, minden benne szereplő információ nyilvános volt. „Az SIS jelentése ezeket az információkat szándékosan összekapcsolta bűncselekmény jellegű aktivitásokkal, hogy ezáltal koordinált tevékenység benyomását keltse” – magyarázta Dostál. 

Kapcsolódó cikkünk

Nem hagyományos kormánybuktató ülés zajlik a parlamentben. Robert Fico miniszterelnök váratlanul bemutatta a régóta lebegtetett SIS-jelentést az ország ellenzék általi destabilizálásáról, így csak titokban lehetett volna tárgyalni. Az ellenzék úgy döntött, ebből nem kér.

Az ellenzék a múlt héten egységesen jelentette be, hogy bizalmatlansági indítványt kezdeményez a kormány ellen. A koalíció teljes fegyverzetben felsorakozott, hogy erőt demonstráljon – egy ideig Robert Fico miniszterelnök is jelen van az ülésen a miniszterek többségének társaságában. 

Míg az ellenzéki képviselőknek 12 órája van az érveik kifejtésére, a tárcavezetők és Fico elvben korlátlan ideig beszélhet. Amennyiben a vita elhúzódik, akár nyolc óra után is folytatódhat az ülés, ami a bizalmatlansági indítványról szóló szavazással végződik.

Az ellenzék azzal indokolja a kormány idő előtti menesztésének szándékát, hogy Fico nem az állampolgárok érdekeit szem előtt tartva irányítja az országot: a büntető törvénykönyv megváltoztatásával amnesztiát kaptak a koalícióhoz közeli háttéremberek, valamint megkérdőjeleződött Szlovákia külpolitikai irányultsága is. A költségvetést stabilizáló konszolidáló intézkedéseket szintén kritika érte, ahogy a személycserék sem nyerték el az ellenzék tetszését.

Az ülés megnyitása reggel akadálytalanul zajlott, 144 képviselő jelezte a jelenlétét – néhány koalíciós képviselő igazoltan hiányzott a nyitásról. Kisebb zavart okozott, hogy az ülés kezdetén két külön javaslatban egyszerre fogadták el a nyolc óráig és a nyolc órán túl tartó parlamenti vitáról szóló határozatot, Ondrej Dostál (SaS) kezdeményezte, hogy ezt az ellentmondást a parlament alkotmányjogi bizottsága ítélje meg.

Kapcsolódó cikkünk

Az ellenzéki pártok szerdán leadták a rendkívüli parlamenti ülés összehívásához szükséges támogató aláírásokat és benyújtották a kormány elleni bizalmatlansági indítványt.

A teljes parlamenti ellenzék támogatja a kezdeményezést, ez meglehetősen ritkán fordult elő az előző ciklusokban is. Rendkívül fontos momentum, hogy sikerült félretenni a nézetkülönbségeket és a személyes ellentéteket, és közösen támogatni ezt a lépést” – jelentette ki Michal Šimečka, a PS elnöke.

Leszögezte, hogy Robert Fico (Smer) miniszterelnök „fütyül a kormányzásra” és szó szerint magára hagyta az országot. Fico nem az emberek és az ország problémáival foglalkozik, hanem „röpköd a világban, diktátorok előtt hajlong és élvezi a luxust”, közben meg szétesik a kormánya.

Milan Majerský, a KDH elnöke nagyra tartja, hogy az ellenzék egyetért és kiáll a demokrácia alapvető értékei, a jogállam és az igazságosság mellett. Ficót főleg az „elpackázott” konszolidációs intézkedések miatt bírálja, de különösen azért, mert totalitárius rendszerek felé fordult és keletre navigálja az országot.

„Nagyon örülök, hogy mindannyian itt állunk közösen, és a decemberi, Fico szégyenteljes moszkvai látogatása után tett javaslatunkhoz csatlakozott a többi ellenzéki párt” – mondta Mária Kolíková (SaS). Hozzátette, a kormány a jogállamiság és azt ezt garantáló intézmények felszámolásán dolgozik, leállította a korrupció elleni harcot, hogy büntetlenséget biztosítson az embereinek. Hozzátette, hogy az ország folyamatosan veszít a szuverenitásából és a nagyhatalmak bábjává válhat.

Michal Šipoš, a Slovensko, Za ľudí, KÚ-frakció vezetője kijelentette, Fico már másfél éve forgatja fel az országot és le kell váltani. Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ) hozzáfűzte, további ok a kormány leváltására, hogy milyen hangnemben beszélt Fico arról a diákról, aki nem fogott kezet Peter Pellegrini államfővel.

Dušan Tittel, a Hlas képviselője bízik benne, hogy a kormánykoalíció az eredeti felállásban folytatja, 79 képviselővel, de nem zárja ki teljesen a kormányátalakítást sem.

Az ellenzéki vitázók alaphangját Michal Šimečka, a Progresszív Szlovákia elnöke adta meg a nyitó felszólalásában. A politikus Fico jelenlétében vetette a kormányfő szemére, hogy Tibor Gašpar, a Smer parlamenti alelnöke már a NATO-ból és az Európai Unióból való kilépésről beszélt és kijelentette, hogy a miniszterelnök a politikai karrierje végén Szlovákia sírásójává válhat. A büntető törvénykönyv módosításának kritizálása mellett a nyugdíjba menetelre szólította fel a kormányfőt és a szavai megválogatását ajánlotta neki. Šimečka szerint amíg Fico a világban utazgat és diktátorokkal pózol, a szlovákiai lakosság szenved.

Fico válasza, arra hivatkozva, hogy az bizalmas információkat is tartalmaz, nem került bele a parlamenti vitát közvetítő élő adásba. A nyilvánosság azt sem hallhatja majd, hogy délután miként zajlik majd a vita. A koalíció indoklása szerint erre azért van szükség, mert a reakciókban is utalhanak a kormányfő által ismertetett információkra. Ezt a fejleményt több ellenzéki képviselő is kritizálta, Šimečka szégyenletesnek nevezte a döntést.

A koalíció a jelenlegi fejlemények alapján valószínűleg egyhangúlag támogatja majd a kormányt és nincs sok jele annak sem, hogy a korábban különvéleményt megfogalmazó, elégedetlen csoportok a javaslat ürügyén szavaznának Fico ellen. 

Andrej Danko SNS-elnök jelezte például, hogy felajánlja a vele kimondottan rossz viszonyt ápoló Rudolf Huliaknak a parlamenti alelnöki tisztséget és a Samuel Migaľ körül tömörülő Hlas-os képviselők sem kritizálták az elmúlt hónapok fejleményeit, miközben a koalícióval összhangban szavaztak – egyelőre.

A déli fejlemények alapján még nem teljesen világos, hogy a vita pontosan milyen módon is zajlik - az ellenzék a képviselői grémiumon határozottan tiltakozott az ellen, hogy Fico jelentésének bemutatása után a reakciókat is titkosítsák, míg a koalíció szerint az intézkedéssel nincs különösebb probléma.
 

Fico módosítaná az alkotmányt

A kormányfő a parlamenti felszólalásának nyilvános részében - amíg a jelentéssel nem foglalkozott - jelezte, hogy alkotmánymódosításra is sor kerülhet a közeljövőben. Fico szerint bekerülhet például a férfi és női nem kizárólagossága, az állami oktatási programokra vonatkozó pontosítások, valamint a gyermekek örökbefogadására vonatkozó szabályokat is módosíthatják a családjogi törvénnyel összhangban.

A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy Szlovákia kilépése a nemzetközi szervezetekből, mint az EU vagy a NATO nincs napirenden, de a kihívásokra reagálnia kell az országnak. Megismételte, hogy szuverén, négy égtájra kiterjedő külpolitikát szeretne folytatni még akkor is, ha az "ellenzék megszakad." Fico úgy véli, hogy az Unió nem képes versenyre kelni Kínával, Törökországgal vagy Vietnámmal, valamint egyre többet törődik a nemzeti szuverenitás korlátozásával és az államok önállóságának megkötésével.

A nagyon titkos jelentés

Azt továbbra sem tudni, hogy pontosan mit tartalmazott az a jelentés, amit Fico nyilvánosságra hozott, de az ellenzék nagyon nem lelkes a fejlemények kapcsán. Mária Kolíková (SaS) volt igazságügyi miniszter szerint például az anyag semmi olyat nem tartalmazott, ami miatt titkosítani kellett volna Fico beszédét. A politikus nem jogállami megnyilvánulásnak tartja, hogy a jelentés ismertetésére hivatkozva leállították az ülés közvetítését. Ondrej Dostál (SaS) szintén arról írt, hogy Fico hagyományos frázisai hangoztak el a parlamentben, Michal Šimečka pedig hangsúlyozta, hogy az emberek alkotmányos joga ismerni a fejleményeket és a jelentés nyilvánosságra hozatala nem terelheti el a figyelmet arról, ami Szlovákiában történik.

A kormánypártok megszólaló képviselői ezzel szemben indokoltnak látják a dokumentum nyilvánosságra hozatalát, Richard Takáč (Smer) földművelési miniszter szerint "váratlanul" érték a jelentés megállapításai és egy nagy katasztrófa készülődött Szlovákiában. Ugyanakkor Ficótól eltérően nem hasonlította az ukrajnai Majdanhoz az állítólagos hatalomátvételi terveket, véleménye szerint a nyilvánosságnak joga lenne megtudni, mi áll a dokumentumban.

Ennyi lehet az ülésben

Az ellenzék teljesen új ülést szeretne, mert nem értik, miért kellett nyilvánosságra hozni a Szlovák Információs Szolgálat jelentését egy olyan vitában, mikor - terveik szerint - a miniszterelnök elleni bizalmatlansági indítványról lett volna elsősorban szó. Michal Šimečka, a PS vezetője szerint el is kezdték gyűjteni az aláírásokat, miközben a jelenlegi ülésen tovább nem vesznek részt, visszavonták a közös ellenzéki javaslatot is. Robert Ficónak így minden bizonnyal nem kell tartania attól, hogy menesztik.

Šimečka a nap későbbi szakaszában kijelentette, hogy Szlovákia történelmében példátlan, ami lezajlott az ülésen - ugyanis értelmezésében a kormánykoalíció ellehetetlenítette a bizalmatlansági indítványról szóló ülést. 

Lehet, hogy féltek a beszélgetéstől, nem akarták, hogy az emberek ezt lássák 

- vélekedett a politikus. Igor Matovič, a Szlovákia mozgalom vezetője szintén az új ülés kiírásában lát fantáziát és reméli, hogy megmarad az ellenzék egysége. Branislav Gröhling, az SaS elnöke is hasonlóképpen nyilatkozott. 

A nap zárásaként maga Fico is megszólalt a történtek kapcsán - facebookon. A kormányfő azt üzente az ellenzéknek, hogy felejtsék el az újabb ülést a bizalmatlansági indítványról, arról csak akkor lehet szó, ha parlamenti többség áll a kezdeményezés mögé. Fico szerint az ellenzék "elfutott" a törvényhozásból, miután elolvasta a SIS jelentését a készülőfélben levő "ellenzéki majdan" kapcsán, melynek során az ellenzéki aktivisták az utak és kormányépületek leblokkolásáról és egyfajta nemzeti sztrájkról is egyeztettek. 

A Progresszív Szlovákia a parlament titkosszolgálatot felügyelő bizottságának ülését akarja összehívni a jelentés miatt. Az SIS-szel ugyanis Michal Šimečka pártelnök szerint visszaéltek.  

A Fico által bemutatott jelentés iránt érdeklődött ma az SIS-nél Peter Pellegrini köztársasági elnök is. Az államfő reggel 10-kor érkezett meg a titkosszolgálat pozsonyi központjába. A jelentéshez nem szólt hozzá, de elismerte, hogy ő is megkapta azt. Az SIS jelentéseit mindhárom közjogi méltóság, vagyis az államfő, a miniszterelnök és a házelnök is mindig megkapja. Pellegrini azonban nem ígért tájékoztatást a titkosszolgálatnál tett látogatása után, de később mégis bejelentette, hogy kezdeményezi a biztonsági tanács összehívását.

A hírt bővítjük. 

Посилання:https://ujszo.com/kozelet/buntetofelelentest-tett-az-sas-a-fico-titkos-jelentese-miatt-pellegrini-az-sis-nel
google translate:  переклад
Дата публікації:22.01.2025 12:38:00
Автор:
Url коментарів:
Джерело:
Категорії (оригінал):
Додано:22.01.2025 14:01:12




Статистика
За країною
За мовою
За рубрикою
Про проект
Цілі проекту
Приєднатися
Як користуватися сайтом
F.A.Q.

Спільнобачення.ІноЗМІ (ex-InoZMI.Ruthenorum.info) розповсюджується згідно з ліцензією GNU для документації, тож використання матеріалів, розміщених на сайті - вільне за умов збереження авторства та наявності повного гіперпосилання на Рутенорум (для перекладів, статистики, тощо).
При використанні матеріалів іноземних ЗМІ діють правила, встановлювані кожним ЗМІ конкретно. Рутенорум не несе відповідальності за незаконне використання його користувачами джерел, згадуваних у матеріалах ресурсу.
Сайт є громадським ресурсом, призначеним для користування народом України, тож будь-які претензії згадуваних на сайті джерел щодо незаконності використання їхніх матеріалів відхиляються на підставі права будь-якого народу знати, у якому світлі його та країну подають у світових ЗМІ аби належним чином реагувати на подання неправдивої чи перекрученої інформації.
Ruthenorum/Спільнобачення Copyleft 2011 - 2014